Wiele twarzy Augustowa

Standard

Augustów to miasto w województwie podlaskim. Miejscowość jest siedzibą powiatu i gminy wiejskiej. Położone jest na Równinie Augustowskiej nad rzeka Nettą. W pobliżu znajduje się 7 jezior. Miasto jest częściowo otoczone Puszczą Augustowską. Liczy sobie około 80 km2 z czego część to użytki rolne, a część leśne. W okolicy Augustowa leżał kiedyś zamek krzyżacki Metenburg, doszczętnie zniszczony w roku 1392. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z roku 1496. Prawa miejskie uzyskał pod koniec 1550 roku. Losy miasta były burzliwe- było niszczone i toczyły się w nim walki.

W mieście znajduje się wiele zabytków w tym między innymi słynny Kanał Augustowski, częściowo centrum miasta z XVI – XIX w, stara poczta – obecnie szkoła muzyczna, Budynek Zarządu Portu wchodzący w skład Muzeum Ziemi Augustowskiej, oficerski Yacht Club obecnie hotel, bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa, kościół Marki Boskiej Częstochowskiej z końca XIX wieku, zespół sakralny w sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej. Augustów to też obiekty historyczne nie będące zabytkami np. koszary z końca XIX wieku czy Willa Jana Zasztowta. To też wiele drewnianych domów zwłaszcza w dzielnicy Zarzecze. Augustów to również cmentarze. Jest ich kilka, w tym cmentarze żydowskie i wojskowe.

Augustów jest miastem turystyczno-uzdrowiskowym. Jest najważniejszym ośrodkiem turystycznym w okolicy Puszczy Augustowskiej, jak też uzdrowiskiem klimatycznym od roku 1993. Jako uzdrowisko ma w ofercie między innymi okłady borowinowe. Jest tu kilka sanatoriów z wyszkolonym personelem oraz park zdrojowy ze ścieżką ruchową i zakład przyrodoleczniczy. W mieście leczy się np. choroby ortopedyczno-urazowe czy reumatologiczne. Augustów o też liczne punkty kwaterunkowe (Augustów) o różnym standardzie i w różnej cenie oraz bogata baza gastronomiczna. Atrakcją są jeziora i puszcza. Można tu wynająć sprzęt pływający, kąpać się i rozkoszować plażowaniem. Atrakcją jest tor do jazdy na nartach wodnych i wiele statków wycieczkowych. Atrakcją jest również Kanał Augustowski, wchodzi w skład Szlaku Batorego. Ma długość 101 km w tym ponad 80 na terenie Polski, śluz jest 18. W kanale występuje wiele ryb w tym np. okoń, lin, leszcz, szczupak, węgorz. Bogaty jest też świat ptaków. Występują np. łabędzie. Od roku 2002 kanał został uznany za drogę wodną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>