Uroki miasta Koszalin

Standard

Udając się nad nasze polskie morze często przejeżdżamy przez wiele miast, które choć nie posiadają własnej plaży stanowią nieodzowny element naszego pomorza. Tak właśnie jest z Koszalinem. Miejscowość ta, choć nie jest położona tuż przy plaży, to dla wielu osób jest swoistym synonimem wypoczynku nad Bałtykiem. Szkoda, że większość z udających się nad morze nie zatrzymuje się w Koszalinie, bo naprawdę warto.

Początki Koszalina to wiek XII. Wskutek rozwoju osady, zdołała ona osiągnąć rozmiary, pozwalające na to, by zostać miastem i portem bałtyckim. W czasie trwania Hanzy, Koszalin był aktywnym uczestnikiem wymiany handlowej. Dopiero pod koniec wieku XVII, wskutek działań samej przyrody, miasto straciło dostęp do morza i tym samym główny bodziec rozwoju.

Druga fala rozwoju miasta przyszła do Koszalina dopiero pod panowaniem pruskim. Podejmowane wówczas działania doprowadziły do tego, że tuż przed wojną był to wyjątkowo silny ośrodek stanowiący centrum nie tylko administracyjne ale regionu. W wyniku ustaleń mających miejsce po II wojnie światowej, Koszalin został wcielony na powrót do Polski. Biało czerwone flagi zawisły nad miastem już w lipcu 1945 roku.

Obecnie miasto jest kulturalnym i edukacyjnym centrum regionu. Korzystając ze swojej historii oraz dogodnego położenia, Koszalin przyciąga do siebie coraz szersze rzesze turystów, których zachęca do odwiedzin między innymi ciekawą bazą turystyczną [✩zapoznaj się: Koszalin noclegi – meteor-turystyka.pl]. 

Bliskość morza oraz szereg przyrodniczych atrakcji nie są jedynymi atutami miasta. Jedną z największych atrakcji Koszalina jest skansen kultury jamneńskiej [✩zapoznaj się: skansen kultury jamneńskiej – wikipedia.org]. Umiejscowiona w zabytkowej zagrodzie rybackiej wystawa kulturowa pokazuje specyficzną i niestety już martwą kulturę mieszkańców dawnych wsi Jamno i Łabusz. Dawni mieszkańcy tych osad w wyniku działań powojennych władz zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domostw i przeniesienia się na teren Niemiec. Wyjeżdżając, dawni mieszkańcy pozostawili po sobie wszystkie sprzęty oraz domy wraz z wyposażeniem. Dzięki temu etnografowie mają możliwość badania dawnej kultury mieszkańców tych miejscowości. Największe wrażenie niewątpliwie robią stroje autochtonów, które łączą motywy Słowian, Niemców oraz Holendrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>