Sandomierz – miasto o niezwykłej historii

Standard

Sandomierz to urokliwe, stare miasteczko w województwie Świętokrzyskim, posiadające całkiem sporą ilość interesujących zabytków. Miasto, które większości osób kojarzy się z „Ojcem Mateuszem”, posiada bowiem niezwykle bogatą i barwną historię. Osada, w której okolicy „San domierza”, czyli dopływa do Wisły, istniała już prawdopodobnie w X w. Musiał to być ważny punkt handlowo-polityczny, skoro Gall Anonim wymienia go w swojej kronice jako jedną z siedzib książąt Polski, obok Krakowa i Wrocławia. Rozwój miasta wiązał się z położeniem w pobliżu Wisły oraz bliskością szlaku handlowego z Rusi na zachód. Od XII w. Sandomierz był również ważnym miastem administracji lokalnej – siedzibą wojewody, a podczas rozbicia dzielnicowego ważnego strategicznie księstwa. Nie był to jednak dla Sandomierza okres pomyślny, gdyż miasto dotkliwie odczuło skutki najazdów tatarskich z XIII w. Z tego okresu pochodzi znana do dziś legenda Halinie Krępiance – córce kasztelana, która podstępem ocaliła miasto od Mongołów, sama tracąc przy tym życie.

W wieku XIV i XV Sandomierz dalej rozwijał się dzięki handlowi zbożem. Ten czas to również okres częstych pobytów w mieście królów, a także zjazdów szlachty. Ważnym wydarzeniem w historii Sandomierza było podpisanie w 1570 r. w mieście ugody pomiędzy polskimi przedstawicielami różnych wyznań protestanckich, mającej na celu wspólne przeciwstawienie się kontrreformacji. Jednak kontrreformacja Sandomierza nie ominęła – w 1613 r. w mieście otwarte zostało Kolegium Jezuickie, rozbudowywane następnie przez Jakuba Bobolę – kuzyna św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Wieki późniejsze to spadek znaczenia miasta, które po utracie niepodległości przez Polskę stało się miasteczkiem granicznym pomiędzy zaborem rosyjskim i austriackim. Do dalszego upadku przyczyniła się I wojna światowa, która dotkliwie zniszczyła Sandomierz. Ambitne międzywojenne plany rozwoju (utworzenie województwa sandomierskiego i uczynienie miasta stolicą Centralnego Okręgu Przemysłowego) przerwał wybuch II wojny światowej.

Obecnie Sandomierz jest znany głównie jako miasto turystyczne. Pomimo burzliwej historii, w miasteczku w dalszym ciągu można podziwiać sporo cennych i starych zabytków. Z myślą o turystach w Sandomierzu powstały liczne hotele i pensjonaty, a także sklepy z pamiątkami, restauracje i kawiarnie. Rozbudowana infrastruktura i baza noclegowa powodują, że miasto czerpie spore zyski i może się swobodnie rozwijać.

One thought on “Sandomierz – miasto o niezwykłej historii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>