Rewelacje z Gąsek – latarnia i lecznicza glinka

Standard

Gąski to urokliwa nadbałtycka osada o charakterze wczasowo-wypoczynkowym. Znajdują się na terytorium województwa zachodniopomorskiego, przy czym podlegają pod powiat koszaliński i są dumą gminy Mielno. To zdecydowanie najbardziej rozrywkowa miejscowość na wybrzeżu, powszechnie uznawana za stolicę wakacyjnej rozrywki. Gąski są zatem znakomitą alternatywą dla rozbrykanego całodobowo sąsiada – tutaj można zaznać ciszy i spokoju, co jest ważne dla rodzin z małymi dziećmi i dla ludzi zmęczonym zgiełkiem codziennego życia. Baza noclegowa sprzyja wypoczynkowi na wysokim poziomie, a noclegi są łagodne dla wakacyjnej kieszeni, zwłaszcza kiedy rezerwacja odbywa się online [np: noclegi Gąski].

Budowla, która zmieniła charakter osady

Gąski nie mają udokumentowanego roku założenia. Pierwsza wzmianka pochodzi dopiero z XVII wieku, ale historia zawdzięcza ją wyłącznie działaniu natury, która postanowiła zasypać piachem pola uprawne należące do rodu von Damitz. Z tego to powodu rodzina zwróciła się z prośbą o zmniejszenie wysokości opodatkowania. Nie jest jasne, jak osada reagowała na nową branżę czyli turystykę na przełomie XIX i XX wieku. Z tego okresu pochodzi latarnia morska [latarnia info], której celem istnienia miała być troska o bezpieczeństwo statków na morzu. Do tej pory jest jednym z najwyższych tego typu obiektów w Polsce (liczy sobie 50 metrów wysokości). W tym czasie powstał Pałac Morski oraz Park Pałacowy – przy czym zapewne pełnił on funkcje bardziej reprezentacyjne niż mające na celu zwabienie turystów. Wydaje się, że Gąski mogły być oporne na nową modę i żyły sobie własnym życiem. Współcześnie funkcjonują dzięki turystyce, przy czym latarnia jest obiektem otwartym dla wczasowiczów i można ja zwiedzać, a Pałac Morski jest przestrzenią prywatną, chociaż dedykowaną na cele wypoczynkowe.

Glinka, która leczy

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w pobliżu latarni morskiej znajdują się nieeksploatowane złoża glinki zielonej. Ta na całym świecie jest popularna w kosmetyce, a coraz częściej słyszy się o niej w ciekawostkach pochodzących ze świata medycyny alternatywnej. W Polsce jednak nie ma szerokiego uznania, być może dlatego, że nasz kraj był głodny markowych kosmetyków czy suplementów diety. Takie złoża mogą kiedyś przysłużyć się w ubieganiu się o status uzdrowiska – Gąski z pewnością zasługują na taki status, gdyż wakacje w tej miejscowości bardzo dobrze wpływają na zdrowie każdego człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>