Okolice Kazimierza Dolnego i ich atrakcje

Standard

Stojąc na brzegu Wisły w Kazimierzu Dolnym, widzimy w oddali Janowiec, który jest istotnym po Kazimierzu miejscem turystycznym wpisanym w obowiązkowy plan do zobaczenia w trójkącie turystycznym, w którego skład wchodzą Puławy, Kazimierz Dolny i Nałęczów. Po zwiedzeniu pięknego i zabytkowego Kazimierza koniecznie należy zajrzeć do tych dwóch pozostałych miejscowości. Dłuższy pobyt w Kazimierzu Dolnym będzie lepszym pomysłem niż jednodniowa wizyta. To pozwoli nam dokładnie poznać nie tylko sam Kazimierz, ale i okoliczne miejscowości. Przyjeżdżając na parę dni, mamy szansę odkryć wiele ciekawych i inspirujących miejsc. Kazimierz Dolny noclegi zapewnia w wielu hotelach, hostelach czy pensjonatach. Każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

Ciekawymi miejscami godnymi zobaczenia w miejscowości Janowiec są m.in.: zamek z I połowy XVI wieku wybudowany przez rodzinę Firlejów, która zarządzała również Kazimierzem. Obecnie w zamku znajduje się jeden z oddziałów Nadwiślańskiego Muzeum w Kazimierzu Dolnym, gotycki kościół z 1350 roku w późniejszym czasie przebudowany na styl renesansowy. Inną ciekawą atrakcją jest zespół dworski złożony z różnych budynków przeniesionych do Janowca z rejonu Lubelszczyzny. W skład zespołu wchodzą barokowy dwór z XVIII wieku, drewniany spichlerz, w którym jest ekspozycja etnograficzna, stodoła z końca XIX wieku i lamus, czyli budynek przeznaczony dla gospodarzy, wywodzący się z architektury dworskiej.
Swoistą atrakcją dla odwiedzających jest przedostanie się do Janowca. W tym celu należny przemieszczać się promem, który w okresie wiosenno-letnim odchodzi z okolic kamieniołomu.

Kolejnym zasługującym na większą uwagę miejscem są Puławy, w których również każdy turysta znajdzie dla siebie ciekawe miejsca do zobaczenia. W Puławach znajduję się muzeum Czartoryskich uważane za jedno z najstarszych w Europie Środkowej i bez wątpienia pierwsze w Polsce. Muzeum znajduje się w zespole parkowo-dworskim, gdzie najważniejszy jest barokowy pałac Czartoryskich. Wielokrotnie przebudowywany park obecnie w stylu angielskim z licznymi rzeźbami, świątynia Sybilli stworzony na wzór antycznej świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem, gdzie Izabela Czartoryska założyła muzeum jako przejaw patriotyzmu do Polski. W zbiorach muzeum znaleźć można pamiątki po rodzinach Lubomirskich, Czartoryskich i Sieniawskich oraz liczne dzieła, które Izabela przywoziła z licznych wyjazdów. W parku znajdują się również inne warte uwagi budynki takiej jak: Domek Żółty, Grecki, Sarkofag, Brama Rzymska wzorowana na Łuku Tytusa w Rzymie.

Prócz atrakcji historycznych znajdujących się w Puławach na uwagę zasługuje jego rola jako ważnego ośrodka naukowego, gdzie działa 5 instytutów naukowych.  Pisząc o Puławach nadmienić warto również, że znajdują się w nim duże zakłady azotowe produkujące nawozy dla rolnictwa. Zakład usytuowana jest na wielkiej strefie przemysłowej zajmującej ponad 100 hektarów. Przez Puławy przepływa rzeka Wisła, która wielokrotnie podczas powodzi była dużym zagrożeniem dla lokalnej ludności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>